Salsa

Oraz klubowe tańce latyno amerykańskie

Warsztaty SALSY – maksimum informacji w krótkim czasie

Wszystkim tancerzom gorąco polecamy warsztaty salsy. Nic nie zastąpi kilku dni nasyconych tańcem.

Podczas warsztatów salsy uczymy się szybciej. Nie zapominamy salsowych figur z tygodnia na tydzień, nie tracimy czasu by wejść w rytm uczenia się. Nie tracimy czasu na rozgrzewanie ciała do stanu gdzie mięśnie i umysł współgrają. Działamy półtorej godziny, a po 10 minutach na łyk zimnej wody i wyciszenie umysłu wracamy na parkiet. W takich momentach już w kilka chwil po przerwie wraca nam jakość pracy i skupienie. Na warsztatach salsy czas liczy się podwójnie!

Typowe warsztatowe dni dają nam około 6 godzin nauki salsy, plus zwyczajowe 2 godzinki imprezy wieczorem. Na trzydniowych warsztatach salsy tańczymy prawie 25, podwójnie liczących się, godzin. To równowartość 8 miesięcy zajęć z salsy raz w tygodniu… tego nie da się zastąpić.

Warsztaty z salsy dają nam też oderwanie od utartych sposobów wchłaniania wiedzy. Kiedy instruktor ma do dyspozycji dłuższy czas z kursantami, może – nieskrępowany typową długością lekcji – zająć się technikami wymagającymi bardziej rozbudowanego instruktarzu. Niektórych rzeczy nie da się wyjaśnić na typowych kursach. Po przedstawianiu materiału podczas jednej lekcji salsy, może się zdarzyć, że nie tylko nie wyczerpaliśmy tematu, ale że kursanci pozostawieni sami sobie na tydzień czekania – tracą większość informacji. Zwyczajnie zapominamy.

Podczas Salsowych Warsztatów mamy też możliwość czerpania wiedzy od instruktorów z innym podejściem do tego samego tematu, lub instruktorów specjalizujących się w danej technice salsy. To szczególnie widać gdy zaproszeni są do udziału w warsztatach specjaliści z zagranicy. Wnoszą oni powiew świeżej energii i nowe spojrzenie na te same stare figury i utarte schematy.

Trzeba też docenić to, że na warsztatach mamy wyselekcjonowaną grupę, która chce uczyć się salsy intensywniej. Pozwala to instruktorom podnieść tempo zajęć i przekazywania wiedzy.

Jako ostatnią rzecz wspomnijmy o psychologicznej stronie warsztatów salsy – oderwanie się od otaczającej nas rzeczywistości. To szczególnie podnosi jakość uczenia się na wyjazdach. Kiedy wyjeżdżamy na warsztaty kilkudniowe, organizujemy sobie pauzę w życiu codziennym i wyłączamy się z kieratu. Najczęściej od drugiego dnia wyjazdowego obozu pracujemy nad salsą najintensywniej. Pierwszego jeszcze martwimy się czy sąsiadka aby na pewno podleje kwiaty. Ale kiedy w końcu minie pierwszy wieczór bez nerwowych telefonów, że jednak coś się stało pod naszą nieobecność, kiedy poddamy się myśli, że świat potoczy się przez tydzień bez nas, możemy nareszcie odetchnąć i zająć się naszą pasją. Nerwowość i myśli o świecie wracają najczęściej w przeddzień wyjazdu, ale od drugiego dnia do tego momentu istniejemy prawie wyłącznie dla tańca a taniec dla nas.

Dla tego przynajmniej raz do roku organizujemy wyjazdowe warsztaty w tańcach latynoamerykańskich. W tym dziale znajdziecie także informacje, kiedy będą najbliższe warsztaty, i które warsztaty prowadzone w Poznaniu i okolicy bliższej i dalszej polecamy.

 

Imprezy w rytmie SALSY 

Imprezy w rytmie Salsy

Czym byłoby uczęszczanie na kursy salsy, zajęcia prywatne czy wyjazdy na salsowe warsztaty bez potańczenia na żywo. Nasza przygoda z salsą i innymi tańcami latynoamerykańskimi najczęściej zaczynała się w klubie latynoskim gdzie po raz pierwszy zobaczyliśmy jak ktoś tańczy salsę, wtedy postanowiliśmy spróbować…

Do tego zawsze się wraca. Klimat klubowy jest zaraźliwy. Ale to nie tylko kolorowe światła, muzyka i parkiet taneczny. To także grupa osób która podobnie czuje się w „objęciach Salsy improwizując w tłumie. Niezależnie gdzie na świecie pójdzie się potańczyć klimat jest niezmiennie taki sam. Wracamy do pewnych miejsc bo czujemy się tam dobrze i odpowiada nam towarzystwo. Lubimy dzielić się pasją z innymi, którzy czują podobnie.

To właśnie dla tych momentów kiedy „wyskakujemy” na parkiet „pośmigać” salsę- czy to z kimś nam bliskim, czy znajomą osobą, czy z kimś kogo się właśnie poznało – chodzimy na kursy salsy i pocimy się na salsowych warsztatach. To właśnie te
wyjścia dają energię i motywację na dalszą pracę.

Tańczenie w salsowym klubie ma też dodatkową funkcję. Wyrabia w tancerzach bardzo potrzebną umiejętność dostosowywania do różnorodnej muzyki, zmieniającej się przestrzeni i innych par. Czasem mamy więcej miejsca, czasem mniej, czasami muzyka jest szybsza, a czasami wolniejsza, czasem podłoga to śliskie kafle – czasem polane piwem linoleum, które klei się do butów, czasem obok tańczą trzy pary, a czasem trzydzieści, czasem wszyscy dookoła to wyrobieni tancerze, których następne ruchy łatwiej przewidzieć, a czasem to tancerze, którzy salsą nie mają nic wspólnego i są totalnie nieprzewidywalni – to wszystko powoduje że repertuar figur musi się zmienić tak, aby odpowiadał warunkom tańca…

Takich zmian nie doświadczymy na typowych salsy liniowej gdzie zazwyczaj wszystko jest uśrednione by wspomóc uczenie.

Ponieważ dla każdego tancerza salsy tak ważnym jest by regularnie wyjść potańczyć a żywo, odwiedzaj dział aktualności, a dowiesz się gdzie i kiedy organizujemy nasze spotkania taneczne w rytmach latino.